04 Nov
ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДУ ПІДПРИЄМЦЯ В ПОЛЬЩІ: RYCZAŁT

Після виїзду за кордон у вас може виникнути потреба одержувати легальний дохід в іноземній державі. Для цього ви можете використовувати компанію, яка зареєстрована в Україні. Також ви можете відкрити компанію в країні, до якої ви переїхали, або зареєструватися підприємцем в цій країні.

Реєстрація підприємцем має такі переваги:

  • зареєструватися підприємцем простіше, ніж відкрити компанію;
  • припинення діяльності підприємця, зазвичай, викликає менше складнощів, ніж закриття компанії;
  • на супровід діяльності підприємця ви витрачатимете менше коштів, ніж на супровід компанії.

Якщо ви перебуваєте в Польщі, то реєстрація підприємцем надасть вам також змогу обрати режим оподаткування доходів, який найбільш пасуватиме вам. Польське законодавство пропонує декілька варіантів оподаткування доходів підприємців.

Які варіанти оподаткування доходів підприємця є в Польщі?

Польське законодавство пропонує такі варіанти оподаткування підприємця:

  1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Це податок за фіксованою ставкою, яку застосовують до доходу. У разі вибору цього варіанту ви не зможете зменшити дохід до оподаткування на понесені витрати. Ryczałt подібний до єдиного податку 3 групи в Україні. Головна відмінність, що замість однієї ставки в Польщі є декілька ставок, які застосовують до різних видів доходу.
  2. Podatek liniowy. Цим податком оподатковують прибуток, одержаний підприємцем. Тобто дохід, зменшений на понесені витрати. Головна риса цього податку – фіксована ставка 19%. Її застосовують незалежно від розміру одержаного прибутку.
  3. Skala podatkowa. Як і в попередньому варіанті, цим податком оподатковують прибуток, одержаний підприємцем. Водночас у цьому варіанті є дві ставки – 12 % та 32%, які застосовують залежно від розміру прибутку підприємця.

Ця стаття перша зі статей, присвячених оподаткуванню підприємницької діяльності в Польщі. У ній буде детально розглянутий ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Інші режими оподаткування доходів підприємців у Польщі, а також питання сплати соціального внеску (ZUS) та податку на додану вартість (VAT) будуть розглянуті в подальших статтях. Щоб їх не пропустити підпишіться на мій канал в Telegram.

Що таке ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Як було зазначено вище ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (далі – ryczałt) – це податок із фіксованою ставкою, яку застосовують до доходу, а не до прибутку. Зазвичай цей податок підходить тим, хто не несе суттєвих витрат під час ведення своєї діяльності. Наприклад, фахівцям у сфері ІТ, консультантам та іншим постачальникам послуг.

Ryczałt дає змогу вести спрощений облік. Перейти на цей режим оподаткування та перебувати на ньому можуть підприємці, дохід яких за попередній рік не перевищує 2 млн євро. Також його можуть обрати щойно зареєстровані підприємці.

Як підприємець мложе обрати ryczałt?

Обрати ryczałt можна під час реєстрації підприємницької діяльності.  Для цього в реєстраційній формі CEIDG-1 у графі 15 треба зробити відповідну відмітку. Це найзручніший варіант, для тих, хто розпочинає підприємницьку діяльність у Польщі.

Ті, хто веде господарську діяльність протягом деякого часу, теж можуть перейти на сплату цього податку.  За умови, що дохід таких осіб за попередній рік не перевищує 2 млн євро. Для цього треба звернутися до податкових органів із відповідною заявою.

Варто пам'ятати, що деякі види діяльності не дають змогу обрати ryczałt. До них належить купівля-продаж валютних цінностей, лікарських засобів, запчастин та аксесуарів для транспортних засобів, підакцизних товарів тощо. Також не можуть обрати ryczałt особи, які працювали за трудовим договором і після реєстрації підприємницької діяльності планують надавати послуги колишньому роботодавцеві.

Які ставки податку?

Ставки податку залежать від виду діяльності, яку здійснює підприємець і становлять від 2% до 17%. Нижче ви знайдете інформацію про ставки, які застосовують до деяких видів доходу, з якими можуть мати справу релоканти. Зверніть увагу, що це неповний перелік. Більш повну інформацію про доходи та ставки, які до них застосовують, ви можете знайти за посиланням.

Ставка податку
Вид доходу
17%
Доходи, одержані:
а) лікарями, стоматологами, ветеринарами, зубними техніками;
б) медиками, акушерками, медсестрами;
в) перекладачами, вчителями, що надають послуги на погодинній основі.

Також цю ставку застосовують до доходів у сфері так званих вільних професій (адвокати, податкови радники, інвестиційні радники, бухгалтери тощо).

15%
Доходи:
а) за послуги паркування, рекламні послуги, послуги з вивчення ринку та громадської думки;
б) посередників в оптовій торгівлі;
в) від оптової торгівлі легковими автомобілями, їхніми частинами та приладдям, а також мотоциклами, їхніми запчастинами й аксесуарами.
14%
Доходи:
а) від продажу послуг у сфері охорони здоров'я;
б) від постачання архітектурно-інженерних послуг, послуг із технічного дослідження та аналізу, послуг у сфері спеціалізованого проєктування.
12%
Дохід від послуг, пов'язаних із виданням:
а) пакетів комп’ютерних ігор, за винятком надання доступу до комп’ютерних ігор онлайн;
б) пакетів системного програмного забезпечення, пакетів прикладного програмного забезпечення;
в) комп'ютерного програмного забезпечення, яке завантажують з Інтернету, за винятком надання доступу до програмного забезпечення онлайн.
Дохід від послуг консультування у сфері:
а) комп’ютерного обладнання, у сфері програмування;
б) інсталяції програмного забезпечення.
Дохід від послуг пов’язаних з управлінням мережевими та ІТ-системами.
8,5% (до суми доходу до 100 000 злотих) i 12% (до суми доходу понад 100 000 злотих):
Доходи від:
а) надання в оренди власного або орендованого нерухомого майна;
б) надання послуг у сфері науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт;
в) надання в оренду (без водія) легкових автомобілів та мікроавтобусів, мотоциклів та інших механічних транспортних засобів;
г) надання прав на об’єкти інтелектуальної власності та аналогічні продукти, за винятком об’єктів, захищених авторським правом.
8,5%
Доходи від:
а) постачання послуг (крім тих, що підлягають оподаткуванню за іншими ставками);
б) надання послуг у сфері громадського харчування в частині реалізації напоїв із вмістом алкоголю понад 1,5%;
в) виготовлення предметів (виробів) з матеріалу, наданого замовником.
5,5%
Доходи від:
а) виробничої діяльності;
б) будівельних робіт;
в) перевезення вантажів транспортними засобами вантажопідйомністю понад 2 тонни.
3%
Доходи, одержані у зв’язку з:
а) діяльністю у сфері громадського харчування, крім доходів від продажу напоїв із вмістом алкоголю понад 1,5%;
б) наданням послуг у сфері торгівлі, крім тих, що оподатковують за ставками 10% та 15%;
в) постачанням послуг, пов'язаних із тваринництвом (крім ветеринарних послуг).
2%
Доходи від реалізації продукції рослинного і тваринного походження власного вирощування або розведення, переробленої непромисловим способом.

Якщо ви здійснюєте діяльність, доходи від якої оподатковують за різними ставками, то ви маєте вести облік доходів у спосіб, що даватиме змогу виокремити різні види доходу. До кожного виду доходу застосовують відповідну ставку.

Коли і як сплачують ryczałt?

Обираючи ryczałt, ви зобов’язані самостійно визначати розмір податку за кожен місяць та сплачувати до 20 числа місяця, наступного за звітним.

Підприємці, які розпочинають діяльність, можуть також обрати квартальну сплату податку. У цьому разі податок сплачують у такі строки:

  • до 20 числа місяця, що слідує за звітним кварталом;
  • за останній квартал до спливу строку, встановленого для подання річної звітності (до 30 квітня).

Коли звітують платники податку, які обрали ryczałt?

Підприємці, які обрали ryczałt, мають подати звітність (форма обрали PIT-28) з 15 лютого до кінця квітня року, наступного за звітним. Якщо подати звітність до 15 лютого, податкові органи вважатимуть її такою, що подана до 15 лютого.

Якщо ви бажаєте отримати консультацію щодо оподаткування ІТ бізнесу в Україні та за кордоном або з будь-яких інших питань, звʼяжіться зі мною за цим посиланням.

Підпишіться на мій канал Telegram. Якщо ви це зробите, то не пропустите цікаві та корисні матеріали про оподаткування ІТ бізнесу в Україні та за кордоном.

Більше інформації про мене ви можете знайти на моєму сайті.

Коментарі
* Адреса електроної пошти не буде відображатися на сайті